TELEKOMUN TELEFON KARTLARIYLA DILEDIGINIZ KADAR KONUSUN!!!!

 

Eh telekom zam yaptikça ünü bu gibi konularda ayyuka çikmis Türk milleti de durmadi ve tabiiki de bu isi bedava ve kolayca halletmenin yolunu buldu. Bu yazida anlatilanlar sadece ve sadece bilgi amaçli olup aslinda telefon kartlarinin tekrar kullanilma yollarini degil Türk milletinin ne kadar akilli oldugunu göstermek amaciyla yazilmistir.

Ilk önce mantigi anlatalim. Telefon kartlari bildigimiz diger manyetik kartlardan hiç farkli degildir. Aslinda oldukça basit ve taklit edilmesi kolay kartlardir. Asil olay kartin ön yüzünün altindaki siyah renkli manyetik serittir. Bütün veriler karttaki bu manyetik seritler üzerindedir. Örnek veriyorum Mesela 30 luk bir kartin manyetik seridinde 30 tane ////////// seklinde çizgi vardir  ve kontür düstükçe telefon makinesi (kartli telefon) bu çizgilerin üstünü çizer ve kalan çizgilerde kalan konturunuz olur. Simdi bizim yapacagimiz sey bu manyetik seridi taklit etmek ve karti bittiginde yeniden doldurmak.. Karti doldurmak için kartli telefondan baska bir makineye ihtiyacimiz yok yani ileride anlatacagim gibi bu isi makine bizim için yapacak.Tabii bizimde yapmamiz gereken bazi seyler var simdi sirasiyla onlara bir bakalim.......

Ilk önce ihtiyacimiz olan malzemeleri temin edelim bunlar

**30 luk bir telefon karti (100 - 60 da olur ama acemiler için 30 luk daha iyi olur isi bok ederseniz paraniz yanmaz..:))

** Ise yaramayan bir kaset (eski kasetlerden birini feda edeceksiniz çünkü içindeki o siyah banda ihtiyacimiz var. Mesela Metallica Master of Puppets olabilir nasil olsa mp3 var. Yok ben Metallicami feda etmem diyorsaniz bos bir kasette olur!!)

** Bir adet maket biçagi, jilet yada benzeri keskin bir alet (dikkatli olun!!5 milyon için parmaklari eksiltmenin manasi yok!!)

** Bir adet MIKNATIS. Su bildigimiz hoparlörlerin arkasindan çikan metalleri çeken zimbirtilardan. (Miknatisi ,banttaki verileri ve daha sonra telefon kartini sifirlamak için kullanacagiz. Malum manyetik ortam!)

** Bir adet Pritt yapistirici ( Hani su kagit yapistirmak için deodorant yada ruj gibi arkasini çevirdigimizde üstten çikan beyaz yapistirici. Kirtasiyelerde ucuz olanlari mevcut. Her eve lazim bir sey)

** Bir adet Kartli telefon makinesi (her mahallenin basinda bi tane vardir. Sakin gidip Telekomun önündekileri kullanmayin..Mümkünse tenha ve az kullanilan bir tanesini bulun)

** Bir adet tükenmez yada çikmaz mürekkepli kalem

** Bir parça selpak yada daha iyisi toz birakmayan yumusak ve kuru bir bez

 

** Küçük bir bloknot yada adres defteri (kestigimiz ve kopyaladigimiz bandlarin kirismamasi için)

 

** Bolca dikkat ve Ince isçilik

Simdi Ise baslayalim..

 

 

Gidip bir tane 30 luk telefon karti alin ve dogruca evin yolunu tutun. Odaniza girin annenize sizi bir süre rahatsiz etmemesini söyleyin. Bilgisayari kapatin. Kartinizin manyetik ortamlardan uzak olmasina dikkat ederek. Masaya oturun. Simdi eski kasetinizi alin ve içindeki bandi çikarin. Çikardiginiz band çok uzun olacaktir, bizim hepsine ihtiyacimiz yok onun için Maket biçaginizla telefon kartinin genisliginden 8 cm daha fazla olacak sekilde bir parça kesin (Uzunlugu kartin genisligini kaplayacak ve arkasina 2-3 santim artacak seklinde olmali!) . Bu isi dikkatli yapin, bandin kivrilmamasina ve üstünde kiriklar olusmamasina dikkat edin. Simdi elimizde Karttaki manyetik seridin bir kopyasini olusturacagimiz bandimiz duruyor. Simdi önemli bir olaya geliyoruz.... Miknatisi elinize alin ve kasetten kestigimiz manyetik bandi miknatisin üstünden birkaç kere geçirin. Miknatisin üstüne yapisiyor degil mi!!!! Bunun sebebi içerdigi metal ve krom parçalaridir . Bu sayede banttaki verileri sifirliyoruz , ayni bilgisayardaki format gibi. !!!DIKKAT SAKIN VE SAKIN MIKNATISI DOLU KARTA YAKLASTIRMAYIN!!!!!! Yoksa banda yaptigimiz islemi dolu karta da yapmis oluruz (Tabii kartimiz su anda dolu ve ona hiç dokunmadik SIMDILIK!!)

 

Artik bandimiz tamamen bos ve bakir bir halde dolmak için bekliyor. Siz en iyisi bunun gibi 2-3 bandida kartin genisliginden biraz uzun olacak sekilde kesin ve ayni islemleri uygulayin. Simdi elimize yapistiriciyi aliyoruz, hani su beyaz olan alttan döndürdükçe çikan(PRITT). !!SAKIN UHU BALLY GIBI YAPISTIRICILAR KULLANMAYIN!!! Bu tür agir kimyasallar içeren yapistiricilar hem kafanizi kiyak yapabilir hem de karti piç edebilir. Elimize aldigimiz yapistiriciyi yumusakça ve dikkatlice kartin alt kismindaki koyu kahverengi - siyah renkteki manyetik seride çok hafif bastirarak sürün. Sakin korkmayin bu yapistirici hafiftir ve suyla yada tükürükle kolayca çikar yada dagilir. Simdi Manyetik alanin üstünde hafif beyaz çizgiler olmali. Parmaginizi agziniza götürüp dilinizle hafif darbeler yaparak islatin, (Illegal bir sey yapmanin verdigi heyecanla sakin salya sümük yalamayin ,hafif hafif) Nemli parmaginizi manyetik alanin üstüne hafifçe bastirip saga sola gezdirin , kurursa yeniden yapin taa ki bütün serit hafifçe nemli ve yüzeyi yapiskan olana kadar.

 

Bundan sonraki adim çok önemli çünkü kasetten çikarip miknatisla formatladigimiz bandi üstüne yapistiracagiz. Simdi bandi alin ve manyetik alanin üstüne, tam alt taraftaki beyaz alanin üstüne gelecek sekilde yapistirin. !!DIKKAT!! Burada dikkat etmeniz gereken 3 nokta var.

1. Bandiniz tam olarak manyetik alan büyüklügünde olmadigi için endiselenmeyin çünkü bandimizi manyetik alanin asagisina dogru tam olarak beyaz bölgeye teget olacak sekilde yapistirmalisiniz, ne beyaz alana degecek nede beyaz alanla arasinda açiklik olacak sekilde..tam olarak teget. Çok zor bir is degil sadece dikkat edilmeli.. Eger ilk seferde yapamazsaniz bandi tekrar sökebilirsiniz ve deneyebilirsiniz bunun bir zarari olmaz sadece bandin kirilmamasina ve kirismamasina dikkat edin.

2. Bandiniz manyetik karttan uzun oldugundan kenarlarindan artacaktir. Kenarlardan artan parçalarin esit ve en az 2 cm olmasina dikkat edin. Yani bandi manyetik alana ortalayip öyle yapistirin. Bandin artan kisimlarini ise kartin arkasina dogru dikkatlice katlayarak artan kisimlarini arka tarafa(yani genelde kedi köpek veya eski bina resimleri olan taraf)yapistirin.

3. Yapistirdigimiz bandin manyetik alan üzerinde gergin olduguna emin olun. degilse bandi kirmadan kiristirmadan çikarip tekrar yapistirmayi deneyin. Bunu yaparken tekrar az miktarda yapistirici sürerek ve parmaginizi islatarak (Bu hosunuza gidecek çünkü az önce parmagimiza yapistirici bulasmisti ve simdi yapistiricinin tadina bakiyorsunuz...hos..mayhos bir tadi var) bandin daha iyi yapismasini saglayabilirsiniz. Ayrica bunu tekrar yapmadan önce selpagimiz veya bezimizle (Hani su Ihtiyacimiz olanlar bölümünde yazdigim ve sizin ,oha bunlari ne yapicagiz? Neremizi silicez? dediginiz selpak) kartin üstünü temizleyebilirsiniz.

 

Tamam farz ediyoruz bandi dogru olarak yapistirdik, artan kismini da arkasina dogru kivirdik

yapistirdik, ve gergin oldugundan emin olduk. Simdi temiz bezimizle artik kartin üstünde duran bandimizin üstünden geçerek yapiskan ve tükürük artiklarini temizliyoruz. Bu islemi bandi gerdirmek için önceki asamada da yapabiliriz.

Elimizde yüklenmeye hazir bir kart var artik. Fakat yüklemeden önce (burada bahsedilen yükleme kartin üstündeki bilgilerin kestigimiz manyetik banda geçisi anlaminda kullanilmistir. Zaten olayin amacida budur) Telefon kartini biraz inceleyelim. Dikkatimizi kartin sol tarafindaki küçük içbükey bir çentik çekiyor. Bu çentik Telefon kartini makineye sokarken hangi taraftan sokacagimizi belirtiyor, yani makineye karti sokarken bu çentigin oldugu taraf bize dogru bakacak. Simdi kartimizin arka tarafini çevirip bu çentigin oldugu taraftaki yapistirdigimiz manyetik bandin üstüne maket biçagimizla hafifçe ( /  ) seklinde bir çizik atiyoruz (HATIRLAYIN hani bandi yapistirip artan kisimlarini arkaya kivirmistik ya !!) simdi çentigin oldugu taraftaki kartin arkasina artan bandin kenari   ( / ) seklinde oldu.

 

!!ÖNEMLI!! Bunu neden yaptik? çünkü bu bandi yüklemeden sonra tekrar kullanacagiz ve tekrar yapistiracagiz. Yapistirirken bandin yönü çok önemli, hangi taraf hangi taraftaydi diye dövünmemek için bu tarafi bir kesikle isaretleyip diger taraftan ayiriyoruz. Tabii baska sekilde de yapabilirsiniz ama önemli olan tekrar yapistirdigimiz zaman bandin aynen eskisi gibi yapismasidir.!!!!!!!

 

 

Kartin arka tarafini da isaretledikten sonra simdi kartin tekrar ön yüzünü çevirin. (TÜRK TELEKOM ÇAGDAS HIZMET yazisini görüp biraz gülün ve düsünün sonra yaptiginizin ne kadar hakli oldugunu bir kez daha anlayarak dikkatlice isinize devam edin) Burada tekrar bir isaretleme yapacagiz fakat bu sefer maket biçagiyla degil kalemle....Kartin sag ve sol tarafinda 2 cm içeriye beyaz bölgeyle tam ona teget yapistirdigimiz bandin üstünü çok ince ve kisa bir sekilde isaretleyin. Üstteki veya alttaki beyaz bölge fark etmez. Korkmayin bandin üstünü hafifçe ve kisaca çizmek bir zarar vermez ama HAFIF ve KISA. Bu islem için yumusak bir kalem kullanin. Amacimizin bandi tekrar ayni sekilde manyetik alanin üstüne yapistirabilmek oldugundan bu isaretleri yapmak önemlidir.

 

 

Isimiz buraya kadar iyi gittiyse elinizde üstüne bandi yapistirilmis ve isaretlenmis bir kartiniz var. Artik evden çikma zamani geldi. Evden çikin tenha ve fazla kullanilmayan bir Kartli telefon kulübesi bulun. Içeri girin , derin bir nefes alin ve kartinizi dogru bir sekilde sokun. !!!olmasini istedigimiz sey makina'nin telefon kartinin orijinal halinde olan manyetik alanindaki bilgileri bizim yapistirdigimiz banda kopyalamasiydi degil mi? Makine karti okuyacak , bizim bandimiz bos oldugundan bir etkisi yok ve okuduktan sonra karta tekrar yazacaktir bu sirada bizim bandimiz karbon kagidi görevi görecek ve aynen bilgiler ona da yazilacaktir!!!!

 

Karti soktuktan sonra makineden !tttrrrrrrrttatakatrtttt! seklinde sesler gelebilir. Endiselenmeyin. Eger makine KONTURUNUZU 30 olarak (30 luk kart kullandik) gösteriyorsa is tamamdir demektir.BRAVO basardiniz. SAKIN konusma yapmayin yada numara çevirmeyin. Derhal Kartinizi çikarin.

 

Eger makine GEÇERSIZ KART yazarsa demek ki okuyamamis ve kartinizi geçersiz saymistir yine endiselenmeyin kartiniz hala saglam. Zaten olayin güzelligi kartiniz yanmiyor, yutulmuyor. Aynen kaliyor. Kartinizi çikarin ve üstündeki bandin gergin olup olmadigini kontrol edin. Üstünde leke varsa bezle silin, eger band kalkmissa veya kaymissa hemen tekrar gerginlestirip isaretleri kaydirmadan yapistirin (tükürükle islatabilirsiniz, :) Simdi anladiniz mi neden BALLY kullanmayim dedigimi eger bally kullanmis olsaydiniz o kadar parmaginizi yaladiktan sonra telefonla konusacak durumda olmazdiniz zaten).

 

Sonra karti tekrar sokun , eger yinede olmazsa kulübeden çikin, eve gidin. Buraya kadar yazdiklarimi 5 kere okuyun aynada tekrar edin ve tekrar uygulamaya baslayin. ASLA ve ASLA pes etmeyin.

 

Eveeeet simdi makine KONTUR 30 yazdi ve siz olayi basardiniz. Kartinizi hemen çikarin. Kartin Üstündeki bandi dikkatlice çikarip yaninizda getirdiginiz küçük not defteri yada onun gibi bir seyin arasina yerlestirin (kirilmasini yada kirismasini istemiyoruz çünkü) Bundan sonra ister karti sokup bitirene kadar konusun ister eve gidip 1 tane daha band hazirlayip onu da yükleyin yedeginiz olsun. Tabii eger yeni band yüklemek istiyorsaniz sakin karti kullanmayin.

 

Artik elimizde yüklü bir band var ve biz bunu Telefon kartini tekrar doldurmak için kullanacagiz. Istediginiz kadar yedek yaptiktan sonra telefon kartinizi orijinal haliyle yani üstünde band olmadan kullanin. Her yeri arayin nasil olsa doldurucaz tekrar. Sevgilinizi arayin. Birilerini isletin nasil olsa telefonu bulamazlar bulsalar da kulübeyi bulurlar.

 

Telefon kartini bitirdiniz. Artik bos bir telefon karti. Simdi eve gidin ve Miknatisinizi alin. Kartin altindaki manyetik alanin üzerinde bir süre gezindirin. Bunun amaci karti sifirlamak çünkü makine karta KONTUR 0 oldugunu belirtmek için veri yükledi. Biz ise karti tamamen bosaltiyoruz.

Miknatisla isimiz bittikten sonra yüklemis oldugumuz bandi çikarin. Sakin miknatisi banda yaklastirmayin. Vee bandi tekrar anlattigim gibi isaretli yerlerine dikkat ederek tekrar aynen yapistirin !!ÖNEMLI aynen yapistirin ve yine gergin olsun!!! Simdi tekrar Telefon kulübemize gidiyoruz ve kartimizi aynen sokuyoruz. DADADADADAAAA......Tekrar KONTUR 30 yazdi degil mi... KARTIMIZ YEPYENI VE DOLU OLARAK KARSINIZDA.... ISTE BU KADAR....

 

Eger kontur 30 yazmayip geçersiz kart yazarsa sakin vazgeçmeyin tekrar düzeltip deneyin. Isaretleri kontrol edin. Gerekirse yedek bandinizi kullanip tekrar deneyin.

 

Bu anlatilan yöntemin çalistigina ben sahsen sahit oldum. Bazen geçersiz kart yazsa da biraz ugrasmayla ve el becerisi kazanarak 1000 lerce kontur bedava konustum. Anlattiklarimi sadece ANKARA ' da denedim ama erkek arkadasim IZMIR ve BODRUMDA'da denedi ve basarili oldu.TELEKOM buna karsilik bir önlem aldi mi BILMIYORUM ama en son TEMMUZ 2001 de yani 1 ay önce anakarada kizilay da çalisiyordu. Sizde biraz dikkat ve beceri ile yapabilirsiniz ama bunun yasadisi oldugunu sakin unutmayin. Basinizi belaya sokmayin. Sizi yakalama Sanslari oldukça düsük ama yinede dikkatli olun.Zaten yazinin basinda da belirttigim gibi bu yazilanlar sadece Türk halkinin zekasinin nasil isledigine bir örnektir.Sizlere hosça sohbetler dilerim

NOT: Bu yazi Mehmet Online a aittir. Baska Sitelerde Yayinlanamaz....